
LG
55QNED75URA
TVVA
Size:55"Res:3840 x 2160Panel:VA
LG 55 Inch Class QNED75 series LED 4K UHD Smart webOS 23 w/ ThinQ AI TV
As an affiliate, we earn from qualifying purchases. See our affiliate disclosure.
Best Price
$699.99
Similar at this price tier
More from LG
Retailer Prices
$699.99 MSRP
Price History
Loading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | LG |
| Model | 55QNED75URA |
| Weight | 35.9 lbs |
| Dimensions (W x H x D) | 48.5 x 28.2 x 1.7" |
Display
| Screen Size | 55" |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Panel Type | VA |
| Backlight Type | direct-lit |
| Local Dimming Type | Dimming Pro |
| Screen Shape | flat |
HDR
| HDR Formats | HDR10, HLG |
| HDR10 | Yes |
| HDR10+ | No |
| HDR10+ Adaptive | No |
| Dolby Vision | No |
| Dolby Vision IQ | No |
| HLG | Yes |
| Filmmaker Mode | Yes |
Motion & Refresh
| Refresh Rate | 60Hz |
| Native Refresh Rate | 60Hz |
| Motion Interpolation | No |
Gaming
| VRR | Yes |
| FreeSync Premium Pro | No |
| G-Sync Compatible | No |
| ALLM | Yes |
Smart Platform
| Smart OS | webOS |
| Smart OS Version | webOS 23 |
| AirPlay 2 | Yes |
| Chromecast Built-In | No |
| HomeKit | Yes |
| Voice Assistants | Alexa, Google Assistant |
Audio
| Speaker Config | 2.0 |
| Audio Power | 20W |
| Dolby Atmos (Speakers) | No |
| DTS Virtual:X | No |
| Bluetooth Audio Out | Yes |
Connectivity
| HDMI Total Ports | 4 |
| HDMI 2.1 Ports | 2 |
| eARC Port | Yes |
| Optical Audio Out | No |
| USB Ports | 2 |
| USB Type | 2ea (v 2.0) |
| Ethernet Port | Yes |
| Wi-Fi Version | Wi-Fi 5 |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| RF Antenna Input | Yes |
| Composite Input | No |
| Headphone Jack | No |
Physical Dimensions
| Width (w/ Stand) | 48.5" |
| Height (w/ Stand) | 30.7" |
| Depth (w/ Stand) | 10.1" |
| Weight (w/ Stand) | 36.8lbs |
| Weight (w/o Stand) | 35.9lbs |
| Stand Width | 41.7" |
Additional Specs
| Anti-Reflection Coating | No |
| Processor | α5 AI Processor Gen6 |
| AI Upscaling | Yes |
| AI Picture Enhancement | Yes |
| Model Year | 2023 |
| Series Name | QNED75 |










