
Retailer Prices
No price availableLoading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | LG |
| Model | 43QNED70AUA |
| Weight | 16.5 lbs |
| Dimensions (W x H x D) | 38.1 x 22.3 x 2.7" |
Display
| Screen Size | 43" |
| Resolution | 4K |
| Panel Type | VA |
| Backlight Type | direct-lit |
| Screen Shape | flat |
HDR
| HDR Formats | HDR10, HLG |
| HDR10 | Yes |
| HDR10+ | No |
| HDR10+ Adaptive | No |
| Dolby Vision | No |
| Dolby Vision IQ | No |
| HLG | Yes |
| Filmmaker Mode | Yes |
Motion & Refresh
| Refresh Rate | 60Hz |
| Native Refresh Rate | 60Hz |
| Motion Interpolation | No |
Gaming
| VRR | Yes |
| FreeSync Premium Pro | No |
| G-Sync Compatible | No |
| ALLM | Yes |
Smart Platform
| Smart OS | webOS |
| Smart OS Version | webOS 25 |
| AirPlay 2 | Yes |
| Chromecast Built-In | Yes |
| HomeKit | Yes |
| Voice Assistants | Alexa, Google Assistant |
Audio
| Speaker Config | 2.0 |
| Dolby Atmos (Speakers) | No |
| DTS Virtual:X | No |
| Bluetooth Audio Out | Yes |
Connectivity
| HDMI Total Ports | 3 |
| HDMI 2.1 Ports | 0 |
| eARC Port | Yes |
| Optical Audio Out | Yes |
| USB Ports | 1 |
| USB Type | 1ea (v 2.0) |
| Ethernet Port | Yes |
| Wi-Fi Version | Wi-Fi 5 |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| RF Antenna Input | Yes |
| Composite Input | No |
| Headphone Jack | No |
Physical Dimensions
| Width (w/ Stand) | 38.1" |
| Height (w/ Stand) | 23.9" |
| Depth (w/ Stand) | 7.4" |
| Weight (w/ Stand) | 16.8lbs |
| Weight (w/o Stand) | 16.5lbs |
| VESA Pattern | 200x200 |
| Stand Width | 35.1" |
Additional Specs
| Anti-Reflection Coating | No |
| Processor | α7 AI Processor 4K Gen8 |
| AI Upscaling | Yes |
| AI Picture Enhancement | Yes |
| Series Name | QNED70 |



