
TCL
65QM6K
TVVA
Size:55"Res:4KPanel:VA
TCL 65" QM6K Series QD-Mini LED QLED 4K UHD Smart TV with Google TV
As an affiliate, we earn from qualifying purchases. See our affiliate disclosure.
Live price
Check current price at Amazon
Similar at this price tier
More from TCL
Retailer Prices
Price History
Loading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | TCL |
| Model | 65QM6K |
| Weight | 37.4 lbs |
| Dimensions (W x H x D) | 56.9 x 32.7 x 2.2" |
Display
| Screen Size | 55" |
| Resolution | 4K |
| Panel Type | VA |
| Backlight Type | mini-LED |
| Local Dimming Type | Up to LD500 Precise Dimming Series |
| Color Depth | 10 |
| Screen Shape | flat |
HDR
| HDR Formats | HDR10, Dolby Vision, HLG |
| HDR10 | Yes |
| HDR10+ | No |
| HDR10+ Adaptive | No |
| Dolby Vision | YesDolby Vision |
| Dolby Vision IQ | No |
| HLG | Yes |
| Filmmaker Mode | No |
Motion & Refresh
| Refresh Rate | 144Hz120Hz+ |
| Native Refresh Rate | 144Hz |
| Motion Interpolation | No |
Gaming
| VRR | Yes |
| FreeSync Premium Pro | No |
| G-Sync Compatible | No |
| ALLM | No |
Smart Platform
| Smart OS | Google TV |
| AirPlay 2 | No |
| Chromecast Built-In | No |
| HomeKit | No |
| Voice Assistants |
Audio
| Audio Power | 40W |
| Dolby Atmos (Speakers) | Yes |
| DTS Virtual:X | No |
| Bluetooth Audio Out | No |
Connectivity
| HDMI Total Ports | 4 |
| HDMI 2.1 Ports | 0 |
| eARC Port | Yes |
| Optical Audio Out | Yes |
| USB Ports | 2 |
| USB Type | 1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0 |
| Ethernet Port | Yes |
| Wi-Fi Version | Wi-Fi 5 |
| RF Antenna Input | Yes |
| Composite Input | No |
| Headphone Jack | No |
Physical Dimensions
| Width (w/ Stand) | 56.9" |
| Height (w/ Stand) | 35.2" |
| Depth (w/ Stand) | 11.6" |
| Weight (w/ Stand) | 37.8lbs |
| Weight (w/o Stand) | 37.4lbs |
| VESA Pattern | 300x300 |
Additional Specs
| Anti-Reflection Coating | No |
| AI Upscaling | No |
| AI Picture Enhancement | No |
| Series Name | QM6K |














