
Retailer Prices
No price availableLoading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | Hisense |
| Model | 55U6N |
| Weight | 30.4 lbs |
| Dimensions (W x H x D) | 48.5 x 28.2 x 3" |
Display
| Screen Size | 55" |
| Resolution | 4K |
| Panel Type | VA |
| Backlight Type | mini-LED |
| Screen Shape | flat |
HDR
| HDR Formats | HDR10+, HDR10, Dolby Vision, HLG |
| HDR10 | Yes |
| HDR10+ | Yes |
| HDR10+ Adaptive | No |
| Dolby Vision | YesDolby Vision |
| Dolby Vision IQ | No |
| HLG | Yes |
| Filmmaker Mode | No |
Motion & Refresh
| Refresh Rate | 60Hz |
| Native Refresh Rate | 60Hz |
| Motion Interpolation | Yes |
Gaming
| VRR | No |
| FreeSync Premium Pro | No |
| G-Sync Compatible | No |
| ALLM | No |
Smart Platform
| Smart OS | Google TV |
| Smart OS Version | Google TV |
| AirPlay 2 | No |
| Chromecast Built-In | Yes |
| HomeKit | No |
| Voice Assistants | Alexa, Google Assistant |
Audio
| Audio Power | 20W |
| Dolby Atmos (Speakers) | Yes |
| DTS Virtual:X | No |
| Bluetooth Audio Out | Yes |
Connectivity
| HDMI Total Ports | 4 |
| HDMI 2.1 Ports | 0 |
| eARC Port | No |
| Optical Audio Out | Yes |
| USB Ports | 1 |
| USB Type | Yes (USB 2.0) |
| Ethernet Port | Yes |
| Wi-Fi Version | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| RF Antenna Input | Yes |
| Composite Input | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Physical Dimensions
| Width (w/ Stand) | 48.5" |
| Height (w/ Stand) | 30.2" |
| Depth (w/ Stand) | 10.8" |
| Weight (w/ Stand) | 30.6lbs |
| Weight (w/o Stand) | 30.4lbs |
| VESA Pattern | 400x200 |
Additional Specs
| Power (Typical) | 180W |
| Anti-Reflection Coating | No |
| AI Upscaling | No |
| AI Picture Enhancement | No |
| Series Name | U6N |



