
Retailer Prices
$5,999.00 MSRP
Loading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | Samsung |
| Model | The Premiere LPU9D |
| Power Draw | 410W |
| Weight | 25.6 lbs |
| Dimensions (W x H x D) | 21.7 x 5.6 x 15.1" |
Additional Specs
| Native Resolution | 4K |
| Technology | DLP |
| Throw Ratio Min | 0.19 |
| Throw Ratio Max | 0.19 |
| ANSI Lumens | 3450 |
| Contrast Ratio | 2000000:1 |
| HDR Support | HDR10+ |
| Input Lag | 57ms |
| Lamp Life | 20000hrs |
| Light Source | rgb_laser |
| Ultra Short Throw | Yes |
| Chip Size | 0.66" |
| Color Depth | 10bit |
| Zoom Type | Fixed |
| Focus Type | Manual |
| Noise (Normal) | 33dB |
| Power Draw | 410W |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI Version | 2.1 |
| 3D Support | No |
| Built-in Speaker | Yes |
| Speaker Power | 40W |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | No |
| Streaming Apps | Yes |
| Lens Memory | No |
| 12V Trigger | No |
| Ethernet | Yes |
| Frame Interpolation | No |
| Native Aspect | 16:9 |



