
Retailer Prices
$18,999.00 MSRP
Loading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | JVC |
| Model | DLA-NZ800 |
| Power Draw | 440W |
| Weight | 50.9 lbs |
| Dimensions (W x H x D) | 19.66 x 9.21 x 19.88" |
Additional Specs
| Native Resolution | 4K |
| Technology | D-ILA |
| Throw Ratio Min | 1.36 |
| Throw Ratio Max | 2.75 |
| Lens Shift V | 80% |
| Lens Shift H | 34% |
| ANSI Lumens | 2700 |
| Contrast Ratio | 100000:1 |
| HDR Support | HDR10+ |
| Input Lag | 36ms |
| Lamp Life | 20000hrs |
| Light Source | laser_phosphor |
| Ultra Short Throw | No |
| Chip Size | 0.69" |
| Color Depth | 12bit |
| Zoom Ratio | 2 |
| Zoom Type | Motorized |
| Focus Type | Motorized |
| Noise (Normal) | 24dB |
| Power Draw | 440W |
| HDMI Inputs | 2 |
| HDMI Version | 2.1 |
| 3D Support | Yes |
| Built-in Speaker | No |
| Wi-Fi | No |
| Bluetooth | No |
| Streaming Apps | No |
| Lens Memory | Yes |
| 12V Trigger | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Frame Interpolation | Yes |
| Native Aspect | 17:9 |



