
TCL
85X11L
TVVA
Size:85"Res:4KPanel:VA
TCL 85" X11L Series 4K UHD HDR SQD-Mini LED Smart TV with Google TV
As an affiliate, we earn from qualifying purchases. See our affiliate disclosure.
Live price
Check current price at Amazon
Similar at this price tier
More from TCL
Retailer Prices
Price History
Loading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | TCL |
| Model | 85X11L |
| Weight | 112.9 lbs |
| Dimensions (W x H x D) | 74 x 43.5 x 0.8" |
Display
| Screen Size | 85" |
| Resolution | 4K |
| Panel Type | VA |
| Backlight Type | mini-LED |
| Local Dimming Type | Up to LD20000 Precise Dimming Series |
| Color Depth | 10 |
| Screen Shape | flat |
HDR
| HDR Formats | HDR10, Dolby Vision IQ, Dolby Vision, HLG |
| HDR10 | Yes |
| HDR10+ | No |
| HDR10+ Adaptive | No |
| Dolby Vision | YesDolby Vision |
| Dolby Vision IQ | Yes |
| HLG | Yes |
| Filmmaker Mode | No |
Motion & Refresh
| Refresh Rate | 144Hz120Hz+ |
| Native Refresh Rate | 144Hz |
| Motion Interpolation | No |
Gaming
| VRR | Yes |
| VRR Type | FreeSync |
| FreeSync Premium Pro | No |
| G-Sync Compatible | No |
| ALLM | Yes |
Smart Platform
| Smart OS | Google TV |
| Smart OS Version | Google TV |
| AirPlay 2 | Yes |
| Chromecast Built-In | Yes |
| HomeKit | Yes |
| Voice Assistants | Alexa, Google Assistant |
Audio
| Dolby Atmos (Speakers) | Yes |
| DTS Virtual:X | No |
| Bluetooth Audio Out | No |
Connectivity
| HDMI Total Ports | 0 |
| HDMI 2.1 Ports | 0 |
| eARC Port | No |
| Optical Audio Out | Yes |
| USB Ports | 3 |
| USB Type | 1x USB3.0 & 2x USB 2.0 |
| Ethernet Port | Yes |
| Wi-Fi Version | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth Version | Yes |
| RF Antenna Input | Yes |
| Composite Input | No |
| Headphone Jack | No |
Physical Dimensions
| Width (w/ Stand) | 74" |
| Height (w/ Stand) | 45.3" |
| Depth (w/ Stand) | 15" |
| Weight (w/ Stand) | 116lbs |
| Weight (w/o Stand) | 112.9lbs |
Additional Specs
| Anti-Reflection Coating | No |
| Processor | TSR AI Processor |
| AI Upscaling | No |
| AI Picture Enhancement | No |
| Series Name | X11L |














