
LG
OLED65C4PUA
TVWOLED
Size:65"Res:4KPanel:WOLED
LG C4 65 Inch Class OLED evo AI 4K Smart TV 2024 - OLED65C4PUA
Retailer Prices
No price availableLoading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | LG |
| Model | OLED65C4PUA |
| Power Draw | 145.3W |
| Weight | 36.6 lbs |
| Dimensions (W x H x D) | 56.7 x 32.5 x 1.8" |
Display
| Screen Size | 65" |
| Resolution | 4K |
| Panel Type | WOLEDOLED |
| Backlight Type | none |
| Local Dimming Type | Pixel (OLED) |
| Native Contrast Ratio | Infinite |
| Screen Shape | flat |
HDR
| HDR Formats | HDR10, Dolby Vision, HLG |
| HDR10 | Yes |
| HDR10+ | No |
| HDR10+ Adaptive | No |
| Dolby Vision | YesDolby Vision |
| Dolby Vision IQ | No |
| HLG | Yes |
| Filmmaker Mode | Yes |
Motion & Refresh
| Refresh Rate | 120Hz120Hz+ |
| Native Refresh Rate | 120Hz |
| Motion Interpolation | No |
Gaming
| VRR | Yes |
| VRR Type | FreeSync+G-Sync |
| FreeSync Premium Pro | No |
| G-Sync Compatible | Yes |
| ALLM | Yes |
Smart Platform
| Smart OS | webOS |
| Smart OS Version | webOS 24 |
| AirPlay 2 | Yes |
| Chromecast Built-In | Yes |
| HomeKit | Yes |
| Voice Assistants | Alexa, Google Assistant |
Audio
| Speaker Config | 2.2 |
| Dolby Atmos (Speakers) | Yes |
| DTS Virtual:X | No |
| Bluetooth Audio Out | Yes |
Connectivity
| HDMI Total Ports | 4 |
| HDMI 2.1 Ports | 4 |
| eARC Port | Yes |
| Optical Audio Out | No |
| USB Ports | 3 |
| USB Type | 3ea (v 2.0) |
| Ethernet Port | Yes |
| Wi-Fi Version | Wi-Fi 5 |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| RF Antenna Input | Yes |
| Composite Input | No |
| Headphone Jack | No |
Physical Dimensions
| Width (w/ Stand) | 56.7" |
| Height (w/ Stand) | 34.6" |
| Depth (w/ Stand) | 9.1" |
| Weight (w/ Stand) | 40.8lbs |
| Weight (w/o Stand) | 36.6lbs |
| Stand Width | 18.5" |
Additional Specs
| Power (Typical) | 145.3W |
| Viewing Angle | 178° |
| Anti-Reflection Coating | No |
| Processor | α9 AI Processor 4K Gen7 |
| AI Upscaling | Yes |
| AI Picture Enhancement | Yes |
| Tone Mapping | DYNAMIC |
| Series Name | C4 |



