
Samsung
QN77S95FAFXZA
Size:77"Res:4KPanel:QD-OLED
As an affiliate, we earn from qualifying purchases. See our affiliate disclosure.
Live price
Check current price at Amazon
Similar at this price tier
More from Samsung
Retailer Prices
Price History
Loading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | Samsung |
| Model | QN77S95FAFXZA |
| Weight | 62.2 lbs |
| Dimensions (W x H x D) | 67.6 x 38.7 x 0.4" |
Display
| Screen Size | 77" |
| Resolution | 4K |
| Panel Type | QD-OLEDOLED |
| Backlight Type | none |
| Native Contrast Ratio | Self-illuminating pixels |
| Screen Shape | flat |
HDR
| HDR Formats | HDR10, HLG |
| HDR10 | Yes |
| HDR10+ | No |
| HDR10+ Adaptive | Yes |
| Dolby Vision | No |
| Dolby Vision IQ | No |
| HLG | Yes |
| Filmmaker Mode | Yes |
Motion & Refresh
| Refresh Rate | 120Hz120Hz+ |
| Native Refresh Rate | 60Hz |
| Motion Interpolation | No |
Gaming
| VRR | Yes |
| VRR Type | FreeSync |
| FreeSync Premium Pro | Yes |
| G-Sync Compatible | No |
| ALLM | Yes |
Smart Platform
| Smart OS | Tizen |
| AirPlay 2 | Yes |
| Chromecast Built-In | No |
| HomeKit | No |
| Voice Assistants | Alexa, Google Assistant |
Audio
| Speaker Config | 4.2.2 |
| Audio Power | 70W |
| Dolby Atmos (Speakers) | Yes |
| DTS Virtual:X | No |
| Bluetooth Audio Out | Yes |
Connectivity
| HDMI Total Ports | 4 |
| HDMI 2.1 Ports | 4 |
| HDMI Max Input Rate | 4K 165Hz (for HDMI 1/2/3/4) |
| eARC Port | No |
| Optical Audio Out | Yes |
| USB Ports | 3 |
| USB Type | 3 x USB-A, 1 x USB-C |
| Ethernet Port | Yes |
| Wi-Fi Version | Wi-Fi 5 |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| RF Antenna Input | Yes |
| Composite Input | No |
| Headphone Jack | No |
Physical Dimensions
| Width (w/ Stand) | 67.6" |
| Height (w/ Stand) | 41.3" |
| Depth (w/ Stand) | 11.3" |
| Weight (w/ Stand) | 88.2lbs |
| Weight (w/o Stand) | 62.2lbs |
| VESA Pattern | 400x400 |
Additional Specs
| Power (Typical) | 192W |
| Power (Max) | 700W |
| Standby Power | 0.5W |
| Anti-Reflection Coating | Yes |
| Panel Finish | OLED Glare Free |
| Processor | NQ4 AI Gen3 Processor |
| AI Upscaling | Yes |
| AI Picture Enhancement | No |
| Series Name | S95F |
More TV
Compare with Similar Products

Sony
X90J 50” Class 4K HDR Full Array LED With Google TV XR50X90J
Compare →

Sony
BRAVIA XR 77” Class A95L QD-OLED 4K HDR Google TV (2023) XR-77A95L
Compare →

Sony
85" Class Bravia XR X93L Series Mini LED 4K UHD Smart Google TV, 85 Inch TVs
Compare →

LG
100" Class QNED evo AI QNED84B Mini LED 4K Smart TV 2026
Compare →









