
Samsung
QN75QEF1AFXZA
Size:75"Res:4KPanel:VA
As an affiliate, we earn from qualifying purchases. See our affiliate disclosure.
Live price
Check current price at Amazon
Similar at this price tier
More from Samsung
Retailer Prices
Price History
Loading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | Samsung |
| Model | QN75QEF1AFXZA |
| Weight | 55.8 lbs |
| Dimensions (W x H x D) | 66 x 37.9 x 2.4" |
Display
| Screen Size | 75" |
| Resolution | 4K |
| Panel Type | VA |
| Backlight Type | direct-lit |
| Local Dimming Type | Supreme UHD Dimming |
| Native Contrast Ratio | Mega Contrast |
| Screen Shape | flat |
HDR
| HDR Formats | HDR10, HLG |
| HDR10 | Yes |
| HDR10+ | No |
| HDR10+ Adaptive | No |
| Dolby Vision | No |
| Dolby Vision IQ | No |
| HLG | Yes |
| Filmmaker Mode | Yes |
Motion & Refresh
| Refresh Rate | 60Hz |
| Native Refresh Rate | 60Hz |
| Motion Interpolation | No |
Gaming
| VRR | No |
| FreeSync Premium Pro | No |
| G-Sync Compatible | No |
| ALLM | Yes |
Smart Platform
| Smart OS | Tizen |
| AirPlay 2 | Yes |
| Chromecast Built-In | No |
| HomeKit | No |
| Voice Assistants | Alexa, Google Assistant |
Audio
| Audio Power | 20W |
| Dolby Atmos (Speakers) | No |
| DTS Virtual:X | No |
| Bluetooth Audio Out | Yes |
Connectivity
| HDMI Total Ports | 3 |
| HDMI 2.1 Ports | 1 |
| HDMI Max Input Rate | 4K 60Hz (for HDMI 1/2/3) |
| eARC Port | No |
| Optical Audio Out | No |
| USB Ports | 1 |
| USB Type | 1 x USB-A |
| Ethernet Port | Yes |
| Wi-Fi Version | Wi-Fi 5 |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| RF Antenna Input | Yes |
| Composite Input | No |
| Headphone Jack | No |
Physical Dimensions
| Width (w/ Stand) | 66" |
| Height (w/ Stand) | 39.6" |
| Depth (w/ Stand) | 12.8" |
| Weight (w/ Stand) | 56.9lbs |
| Weight (w/o Stand) | 55.8lbs |
| VESA Pattern | 400x400 |
Additional Specs
| Power (Typical) | 174W |
| Power (Max) | 200W |
| Standby Power | 0.5W |
| Anti-Reflection Coating | No |
| Processor | Q4 AI Processor |
| AI Upscaling | Yes |
| AI Picture Enhancement | No |
| Series Name | QEF1 |










