
SVS
PB17-ULTRA R|EVOLUTION-BLACK-OAK
Subwoofersubwoofer
Driver:17"Power:2800W-3dB:14 HzType:ported
SVS Pb17-Ultra R|Evolution (Black Oak)
As an affiliate, we earn from qualifying purchases. See our affiliate disclosure.
Live price
Check current price at Amazon
Similar at this price tier
More from SVS
Retailer Prices
Price History
Loading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | SVS |
| Model | PB17-ULTRA R|EVOLUTION-BLACK-OAK |
| Color | Black Oak |
| Weight | 164.7 lbs |
| Dimensions (W x H x D) | 21.7 x 29.3 x 25" |
Performance
| Driver Size | 17" |
| RMS Watts | 2800WHigh Power |
| -3dB Extension | 14HzDeep Extension |
| Enclosure | ported |
Connectivity
| LFE Input | Yes |
| Line Input | Yes |
| XLR Input | Yes |
| Phase Control | Yes |
Features
| App Control | Yes |
| Passive | No |
More Subwoofer
Compatible Receivers
Receivers with subwoofer outputs to drive this sub.













