
Denon
DRA-900H
Channels:2.1Max Ch.:2.1Room Corr.:Audyssey MultEQHDMI:2.1
DRA-900H
As an affiliate, we earn from qualifying purchases. See our affiliate disclosure.
Live price
Check current price at Amazon
Similar at this price tier
More from Denon
Retailer Prices
Price History
Loading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | Denon |
| Model | DRA-900H |
| Power Draw | 220W |
| Weight | 18.3 lbs |
| Dimensions (W x H x D) | 17.1 x 6 x 13.3" |
Power & Channels
| Channel Count | 2.1 |
| Powered Channels | 2 |
| Max Processing Ch | 2.1 |
| Amplifier Class | AB |
| Watts/Ch (8Ω) | 100W |
| Min Impedance | 4-ohm |
HDMI
| HDMI Inputs | 6 |
| HDMI Outputs | 1 |
| HDMI Version | 2.1 |
| 4K/120Hz | Yes4K/120Hz |
| 8K/60Hz | Yes |
| eARC | Yes |
| ALLM | Yes |
| VRR | Yes |
HDR Passthrough
| Dolby Vision | No |
| HDR10 | Yes |
| HDR10+ | Yes |
| HLG | Yes |
Surround Formats
| Dolby Atmos | YesDolby Atmos |
| Atmos Height Virt. | No |
| Dolby TrueHD | Yes |
| DTS:X | No |
| DTS Virtual:X | No |
| DTS-HD Master | No |
| Auro-3D | No |
Room Correction
| Room Correction | Audyssey MultEQ |
| Dirac Live | No |
| Dirac Bass Control | No |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| BT Transmit | Yes |
| AirPlay 2 | Yes |
| Google Cast | No |
| Spotify Connect | Yes |
| Roon Tested | Yes |
| Ethernet | Yes |
Streaming & Smart
| HEOS | Yes |
| MusicCast | No |
| DTS Play-Fi | No |
| BluOS | No |
| Alexa Built-in | No |
| Google Assistant | No |
| Siri/HomeKit | No |
| Works with Sonos | No |
| Wireless Rears | No |
Multi-Room
| Zone 2 | Yes |
| Zone 3 | No |
| Zone 4 | No |
Inputs & Outputs
| Coax Digital In | 1 |
| Optical Digital In | 2 |
| Phono Input | Yes |
| USB Input | Yes |
| Sub Outputs | 2 |
| Pre-Out Channels | 2 |
| Headphone Out | Yes |
| XLR Input | No |
| Speaker Terminals | Binding Posts |
Additional Specs
| Remote App | Yes |
| AM/FM Tuner | AM/FM |
More AVR / Receiver
Compatible Speakers
Speakers verified compatible with this receiver's power and impedance specs.
Compare with Similar Products
Check speaker compatibility
Use the Receiver Matching Tool to check if this AVR is compatible with your speakers.
Open Receiver Matching Tool












