
Revel
B112V2
Subwoofersubwoofer
Driver:12"Power:1000W-3dB:29 HzType:sealed
Revel B112v2 (High-Gloss White)
As an affiliate, we earn from qualifying purchases. See our affiliate disclosure.
Live price
Check current price at Amazon
Similar at this price tier
More from Revel
Retailer Prices
Price History
Loading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | Revel |
| Model | B112V2 |
| Color | High-Gloss White |
| Weight | 64.8 lbs |
| Dimensions (W x H x D) | 15.94 x 18.44 x 16.56" |
Performance
| Driver Size | 12" |
| RMS Watts | 1000WHigh Power |
| -3dB Extension | 29Hz |
| -6dB Extension | 27Hz |
| Enclosure | sealed |
Connectivity
| LFE Input | Yes |
| Line Input | Yes |
| XLR Input | Yes |
| Phase Control | Yes |
Features
| App Control | No |
| Passive | No |
More Subwoofer
Compatible Receivers
Receivers with subwoofer outputs to drive this sub.













