
SVS
PB-4000
Subwooferbass-reflex
Driver:14"Power:1200W-3dB:16 HzType:bass-reflex
PB-4000 Subwoofer | SVS
As an affiliate, we earn from qualifying purchases. See our affiliate disclosure.
Live price
Check current price at Amazon
Similar at this price tier
More from SVS
Retailer Prices
Price History
Loading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | SVS |
| Model | PB-4000 |
| Color | Piano Gloss Black |
| Power Draw | 1200W |
| Weight | 153.2 lbs |
| Dimensions (W x H x D) | 23.4 x 23.4 x 20.5" |
Performance
| Driver Size | 14" |
| RMS Watts | 1200WHigh Power |
| -3dB Extension | 16HzDeep Extension |
| Enclosure | bass-reflex |
Connectivity
| LFE Input | No |
| Line Input | Yes |
| XLR Input | Yes |
| Phase Control | Yes |
Features
| App Control | Yes |
| Passive | No |
More Subwoofer
Compatible Receivers
Receivers with subwoofer outputs to drive this sub.













