
SVS
PB-1000 PRO-BLACK-ASH
Subwoofersubwoofer
Driver:12"Power:325W-3dB:17 HzType:ported
SVS Pb-1000 Pro (Black Ash)
As an affiliate, we earn from qualifying purchases. See our affiliate disclosure.
Live price
Check current price at Amazon
Similar at this price tier
More from SVS
Retailer Prices
Price History
Loading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | SVS |
| Model | PB-1000 PRO-BLACK-ASH |
| Color | Black Ash |
| Weight | 42.5 lbs |
| Dimensions (W x H x D) | 15 x 20 x 18.9" |
Performance
| Driver Size | 12" |
| RMS Watts | 325W |
| -3dB Extension | 17HzDeep Extension |
| Enclosure | ported |
Connectivity
| LFE Input | Yes |
| Line Input | Yes |
| XLR Input | Yes |
| Phase Control | Yes |
Features
| App Control | Yes |
| Passive | No |
More Subwoofer
Compatible Receivers
Receivers with subwoofer outputs to drive this sub.













