
Revel
PerformaBe F328Be-HIGH-GLOSS BLACK
Speaker (L/R)tower
Sens.:91 dBImp.:8ΩConfig:3-wayMount:tower
Revel PerformaBe F328Be (High-Gloss Black)
As an affiliate, we earn from qualifying purchases. See our affiliate disclosure.
Live price
Check current price at Amazon
Similar at this price tier
More from Revel
Retailer Prices
Price History
Loading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | Revel |
| Model | PerformaBe F328Be-HIGH-GLOSS BLACK |
| Color | High-Gloss Black |
| Weight | 112.6 lbs |
| Dimensions (W x H x D) | 13.5 x 50.9 x 17.6" |
Performance
| Sensitivity | 91dBHigh Sensitivity |
| Impedance | 8ΩEasy to Drive |
| Freq Response Low | 26Hz |
| Freq Response High | 40000Hz |
| Crossover | 240Hz |
| Driver Config | 3-way |
Power Handling
| Rec. Power Min | 50W |
| Rec. Power Max | 300W |
| Bi-Amp Capable | YesBi-Amp Ready |
Design
| Mounting Type | tower |
Installation
| Back Box Included | No |
| Back Box Required | No |
| Paintable Grille | No |
| Magnetic Grille | No |
Additional Specs
| Angle Adjustable | No |
| Treble Attenuation Switch | No |
| LCR Capable | No |
| Coaxial | No |
| Moisture Resistant | No |
| UV Resistant | No |
| Salt Spray Rated | No |
| Bracket Included | No |
| Dual Voice Coil (SDI) | No |
More Speaker (L/R)
Compatible Receivers
Receivers with enough power and impedance support for these speakers.
Find a matching receiver
Use the Receiver Matching Tool to find the right AVR for these speakers.
Open Receiver Matching Tool











