
MartinLogan
ABYSS 10-SATIN-BLACK
Subwoofersubwoofer
Driver:10"Power:800W-3dB:22 HzType:sealed
MartinLogan Abyss 10 (Satin Black)
As an affiliate, we earn from qualifying purchases. See our affiliate disclosure.
Live price
Check current price at Amazon
Similar at this price tier
More from MartinLogan
Retailer Prices
Price History
Loading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | MartinLogan |
| Model | ABYSS 10-SATIN-BLACK |
| Color | Satin Black |
| Weight | 55.6 lbs |
| Dimensions (W x H x D) | 15 x 15.4 x 15" |
Performance
| Driver Size | 10" |
| RMS Watts | 800WHigh Power |
| -3dB Extension | 22HzDeep Extension |
| Enclosure | sealed |
Connectivity
| LFE Input | Yes |
| Line Input | Yes |
| XLR Input | Yes |
| Phase Control | Yes |
Features
| App Control | Yes |
| Passive | No |
More Subwoofer
Compatible Receivers
Receivers with subwoofer outputs to drive this sub.












