
KEF
KC62-TITANIUM-GREY
Subwoofersubwoofer
Driver:6"Power:1000W-3dB:11 HzType:sealed
KEF Kc62 (Titanium Grey)
As an affiliate, we earn from qualifying purchases. See our affiliate disclosure.
Live price
Check current price at Amazon
Similar at this price tier
More from KEF
Retailer Prices
Price History
Loading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | KEF |
| Model | KC62-TITANIUM-GREY |
| Color | Titanium Grey |
| Weight | 30.9 lbs |
| Dimensions (W x H x D) | 10.07 x 9.68 x 9.76" |
Performance
| Driver Size | 6" |
| RMS Watts | 1000WHigh Power |
| -3dB Extension | 11HzDeep Extension |
| Enclosure | sealed |
Connectivity
| LFE Input | Yes |
| Line Input | Yes |
| XLR Input | No |
| Phase Control | Yes |
Features
| App Control | Yes |
| Passive | No |
More Subwoofer
Compatible Receivers
Receivers with subwoofer outputs to drive this sub.













