
KEF
HTF8003
Channels:3.0Atmos:NoSub Incl.:No
As an affiliate, we earn from qualifying purchases. See our affiliate disclosure.
Live price
Check current price at Amazon
Similar at this price tier
More from KEF
Retailer Prices
Price History
Loading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | KEF |
| Model | HTF8003 |
| Weight | 13.2 lbs |
| Dimensions (W x H x D) | 37.87 x 4.76 x 3.19" |
Additional Specs
| Channel Config | 3.0 |
| Driver Count | 9 |
| Freq Response Low | 70Hz |
| Freq Response High | 22000Hz |
| Passive | Yes |
| Dolby Atmos | No |
| Dolby Digital+ | No |
| Dolby TrueHD | No |
| DTS:X | No |
| DTS Virtual:X | No |
| DTS-HD Master | No |
| Built-in Sub | No |
| Wireless Sub Included | No |
| Wireless Sub Support | No |
| Wireless Surround Support | No |
| HDMI eARC | No |
| HDMI Inputs | 0 |
| Optical Input | No |
| Analog Stereo In | No |
| Sub Pre-Out | No |
| Ethernet | No |
| Bluetooth | No |
| Wi-Fi | No |
| AirPlay 2 | No |
| Chromecast | No |
| Spotify Connect | No |
| Voice Assistants | |
| Dialog Enhancement | No |
| Night Mode | No |
| Wall Mountable | Yes |











