
Focal
Aria Evo X No.2-BLACK HIGH GLOSS
Speaker (L/R)tower
Sens.:91.5 dBImp.:8ΩConfig:3-wayMount:tower
Focal Aria Evo X No.2 (Black High Gloss)
Retailer Prices
No price availableLoading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | Focal |
| Model | Aria Evo X No.2-BLACK HIGH GLOSS |
| Color | Black High Gloss |
| Weight | 55.12 lbs |
| Dimensions (W x H x D) | 1.16 x 4.07 x 1.46" |
Performance
| Sensitivity | 91.5dBHigh Sensitivity |
| Impedance | 8ΩEasy to Drive |
| Freq Response Low | 45Hz |
| Freq Response High | 30000Hz |
| Crossover | 290Hz |
| Driver Config | 3-way |
Power Handling
| Rec. Power Min | 40W |
| Rec. Power Max | 250W |
| Bi-Amp Capable | YesBi-Amp Ready |
Design
| Mounting Type | tower |
Installation
| Back Box Included | No |
| Back Box Required | No |
| Paintable Grille | No |
| Magnetic Grille | No |
Additional Specs
| Family ID | Focal-Aria-Evo-X |
| Angle Adjustable | No |
| Treble Attenuation Switch | No |
| LCR Capable | No |
| Coaxial | No |
| Moisture Resistant | No |
| UV Resistant | No |
| Salt Spray Rated | No |
| Bracket Included | No |
| Dual Voice Coil (SDI) | No |
Compatible Receivers
Receivers with enough power and impedance support for these speakers.
Compare with Similar Products
Find a matching receiver
Use the Receiver Matching Tool to find the right AVR for these speakers.
Open Receiver Matching Tool






