
Bowers & Wilkins
603 S3-OAK
Speaker (L/R)tower
Sens.:90 dBImp.:8ΩConfig:3-wayMount:tower
Bowers & Wilkins 603 S3 (Oak)
Retailer Prices
No price availableLoading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | Bowers & Wilkins |
| Model | 603 S3-OAK |
| Color | Oak |
| Weight | 60.6 lbs |
| Dimensions (W x H x D) | 1.53 x 40.16 x 38.78" |
Performance
| Sensitivity | 90dBHigh Sensitivity |
| Impedance | 8ΩEasy to Drive |
| Freq Response Low | 29Hz |
| Freq Response High | 33000Hz |
| Driver Config | 3-way |
Power Handling
| Rec. Power Min | 30W |
| Rec. Power Max | 150W |
| Bi-Amp Capable | No |
Design
| Mounting Type | tower |
Installation
| Back Box Included | No |
| Back Box Required | No |
| Paintable Grille | No |
| Magnetic Grille | No |
Additional Specs
| Family ID | BW-600-S3 |
| Angle Adjustable | No |
| Treble Attenuation Switch | No |
| LCR Capable | No |
| Coaxial | No |
| Moisture Resistant | No |
| UV Resistant | No |
| Salt Spray Rated | No |
| Bracket Included | No |
| Dual Voice Coil (SDI) | No |
Compatible Receivers
Receivers with enough power and impedance support for these speakers.
Compare with Similar Products
Find a matching receiver
Use the Receiver Matching Tool to find the right AVR for these speakers.
Open Receiver Matching Tool






