
Focal
Aria Evo X No.2-PRIME WALNUT
Speaker (L/R)tower
Sens.:91.5 dBImp.:8ΩConfig:3-wayMount:tower
Focal Aria Evo X No.2 (Prime Walnut)
As an affiliate, we earn from qualifying purchases. See our affiliate disclosure.
Live price
Check current price at Amazon
Similar at this price tier
More from Focal
Retailer Prices
Price History
Loading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | Focal |
| Model | Aria Evo X No.2-PRIME WALNUT |
| Color | Prime Walnut |
| Weight | 55.12 lbs |
| Dimensions (W x H x D) | 1.16 x 4.07 x 1.46" |
Performance
| Sensitivity | 91.5dBHigh Sensitivity |
| Impedance | 8ΩEasy to Drive |
| Freq Response Low | 45Hz |
| Freq Response High | 30000Hz |
| Crossover | 290Hz |
| Driver Config | 3-way |
Power Handling
| Rec. Power Min | 40W |
| Rec. Power Max | 250W |
| Bi-Amp Capable | YesBi-Amp Ready |
Design
| Mounting Type | tower |
Installation
| Back Box Included | No |
| Back Box Required | No |
| Paintable Grille | No |
| Magnetic Grille | No |
Additional Specs
| Angle Adjustable | No |
| Treble Attenuation Switch | No |
| LCR Capable | No |
| Coaxial | No |
| Moisture Resistant | No |
| UV Resistant | No |
| Salt Spray Rated | No |
| Bracket Included | No |
| Dual Voice Coil (SDI) | No |
More Speaker (L/R)
Compatible Receivers
Receivers with enough power and impedance support for these speakers.
Compare with Similar Products
Find a matching receiver
Use the Receiver Matching Tool to find the right AVR for these speakers.
Open Receiver Matching Tool












