
Focal
0911HWLCR5
Speaker (L/R)in-wall
Sens.:90.5 dBImp.:8ΩConfig:2-way D'AppolitoMount:in-wall
Focal 100 IWLCR5 In-Wall D'Appolito LCR Speaker
As an affiliate, we earn from qualifying purchases. See our affiliate disclosure.
Live price
Check current price at Amazon
Similar at this price tier
More from Focal
Retailer Prices
Price History
Loading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | Focal |
| Model | 0911HWLCR5 |
| Weight | 3.89 lbs |
| Dimensions (W x H x D) | 6.8125 x 17.3125 x 3.375" |
Performance
| Sensitivity | 90.5dBHigh Sensitivity |
| Impedance | 8ΩEasy to Drive |
| Freq Response Low | 55Hz |
| Freq Response High | 23000Hz |
| Driver Config | 2-way D'Appolito |
Power Handling
| Rec. Power Min | 25W |
| Rec. Power Max | 120W |
| Bi-Amp Capable | No |
Design
| Mounting Type | in-wall |
Installation
| Mounting Depth | 3.25" |
| Cutout Width | 5.8125" |
| Cutout Height | 16.3125" |
| Back Box Included | No |
| Back Box Required | No |
| Paintable Grille | Yes |
| Magnetic Grille | Yes |
Additional Specs
| Connector Type | spring clip |
| Angle Adjustable | No |
| Treble Attenuation Switch | No |
| LCR Capable | No |
| Coaxial | No |
| Moisture Resistant | No |
| UV Resistant | No |
| Salt Spray Rated | No |
| Bracket Included | No |
| Dual Voice Coil (SDI) | No |
More Speaker (L/R)
Compatible Receivers
Receivers with enough power and impedance support for these speakers.
Find a matching receiver
Use the Receiver Matching Tool to find the right AVR for these speakers.
Open Receiver Matching Tool










