
Sony
XR77A95L
Size:77"Res:4KPanel:QD-OLED
As an affiliate, we earn from qualifying purchases. See our affiliate disclosure.
Live price
Check current price at Amazon
Similar at this price tier
More from Sony
Retailer Prices
Price History
Loading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | Sony |
| Model | XR77A95L |
| Weight | 77.6 lbs |
| Dimensions (W x H x D) | 67.56 x 38.78 x 1.38" |
Display
| Screen Size | 77" |
| Resolution | 4K |
| Panel Type | QD-OLEDOLED |
| Backlight Type | none |
| Screen Shape | flat |
HDR
| HDR Formats | |
| HDR10 | Yes |
| HDR10+ | No |
| HDR10+ Adaptive | No |
| Dolby Vision | YesDolby Vision |
| Dolby Vision IQ | No |
| HLG | Yes |
| Filmmaker Mode | No |
Motion & Refresh
| Refresh Rate | 120Hz120Hz+ |
| Native Refresh Rate | 120Hz |
| Motion Interpolation | No |
Gaming
| VRR | Yes |
| VRR Type | VRR |
| FreeSync Premium Pro | No |
| G-Sync Compatible | No |
| ALLM | Yes |
Smart Platform
| Smart OS | Google TV |
| Smart OS Version | Google TV |
| AirPlay 2 | Yes |
| Chromecast Built-In | Yes |
| HomeKit | Yes |
| Voice Assistants | Google Assistant |
Audio
| Dolby Atmos (Speakers) | No |
| DTS Virtual:X | Yes |
| Bluetooth Audio Out | Yes |
Connectivity
| HDMI Total Ports | 4 |
| HDMI 2.1 Ports | 0 |
| eARC Port | Yes |
| Optical Audio Out | Yes |
| USB Ports | 2 |
| Ethernet Port | No |
| Wi-Fi Version | Wi-Fi 5 |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| RF Antenna Input | Yes |
| Composite Input | Yes |
| Headphone Jack | No |
Physical Dimensions
| Width (w/ Stand) | 67.56" |
| Height (w/ Stand) | 39.92" |
| Depth (w/ Stand) | 16.18" |
| Weight (w/ Stand) | 81.3lbs |
| Weight (w/o Stand) | 77.6lbs |
| VESA Pattern | 81x11 |
Additional Specs
| Standby Power | 0.5W |
| Anti-Reflection Coating | No |
| Processor | Cognitive Processor XR |
| AI Upscaling | Yes |
| AI Picture Enhancement | Yes |
| Model Year | 2023 |
| Series Name | A95L |













