
LG
OLED83G5WUA
TVWOLED
Size:83"Res:4KPanel:WOLED
83 Inch Class LG OLED evo AI G5 4K Smart TV 2025 with Supplied Wall Mount
As an affiliate, we earn from qualifying purchases. See our affiliate disclosure.
Best Price
$5,299.99
Similar at this price tier
More from LG
Price History
Loading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | LG |
| Model | OLED83G5WUA |
| Power Draw | 229.1W |
| Weight | 86 lbs |
| Dimensions (W x H x D) | 72.7 x 41.6 x 1.1" |
Display
| Screen Size | 83" |
| Resolution | 4K |
| Panel Type | WOLEDOLED |
| Backlight Type | none |
| Local Dimming Type | Pixel (OLED) |
| Native Contrast Ratio | Infinite |
| Screen Shape | flat |
HDR
| HDR Formats | HDR10, Dolby Vision, HLG |
| HDR10 | Yes |
| HDR10+ | No |
| HDR10+ Adaptive | No |
| Dolby Vision | YesDolby Vision |
| Dolby Vision IQ | No |
| HLG | Yes |
| Filmmaker Mode | Yes |
Motion & Refresh
| Refresh Rate | 120Hz120Hz+ |
| Native Refresh Rate | 120Hz |
| Motion Interpolation | No |
Gaming
| VRR | Yes |
| VRR Type | FreeSync+G-Sync |
| FreeSync Premium Pro | No |
| G-Sync Compatible | Yes |
| ALLM | Yes |
Smart Platform
| Smart OS | webOS |
| Smart OS Version | webOS 25 |
| AirPlay 2 | Yes |
| Chromecast Built-In | Yes |
| HomeKit | Yes |
| Voice Assistants | Alexa, Google Assistant |
Audio
| Speaker Config | 4.2 |
| Dolby Atmos (Speakers) | Yes |
| DTS Virtual:X | No |
| Bluetooth Audio Out | Yes |
Connectivity
| HDMI Total Ports | 4 |
| HDMI 2.1 Ports | 4 |
| eARC Port | Yes |
| Optical Audio Out | Yes |
| USB Ports | 3 |
| USB Type | 3ea (v 2.0) |
| Ethernet Port | Yes |
| Wi-Fi Version | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| RF Antenna Input | Yes |
| Composite Input | No |
| Headphone Jack | No |
Physical Dimensions
| Width (w/ Stand) | 72.7" |
| Height (w/ Stand) | 43.9" |
| Depth (w/ Stand) | 12.6" |
| Weight (w/ Stand) | 99lbs |
| Weight (w/o Stand) | 86lbs |
| VESA Pattern | 400 x 400 |
| Stand Width | 19.7" |
Additional Specs
| Standby Power | 0.5W |
| Viewing Angle | 178° |
| Anti-Reflection Coating | No |
| Processor | α11 AI Processor 4K Gen2 |
| AI Upscaling | Yes |
| AI Picture Enhancement | Yes |
| Tone Mapping | DYNAMIC |
| Model Year | 2025 |
| Series Name | G5 |















