
Hisense
65A6N
TVVA
Size:65"Res:4KPanel:VA
Hisense 65" Class A6 Series LED 4K UHD Google Smart TV
As an affiliate, we earn from qualifying purchases. See our affiliate disclosure.
Live price
Check current price at Amazon
Similar at this price tier
More from Hisense
Retailer Prices
Price History
Loading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | Hisense |
| Model | 65A6N |
| Power Draw | 180W |
| Weight | 33.1 lbs |
| Dimensions (W x H x D) | 57.2 x 33.1 x 3" |
Display
| Screen Size | 65" |
| Resolution | 4K |
| Panel Type | VA |
| Backlight Type | direct-lit |
| Local Dimming Type | No |
| Screen Shape | flat |
HDR
| HDR Formats | HDR10, Dolby Vision, HLG |
| HDR10 | Yes |
| HDR10+ | No |
| HDR10+ Adaptive | No |
| Dolby Vision | YesDolby Vision |
| Dolby Vision IQ | No |
| HLG | Yes |
| Filmmaker Mode | No |
Motion & Refresh
| Refresh Rate | 60Hz |
| Native Refresh Rate | 60Hz |
| Motion Interpolation | Yes |
Gaming
| VRR | No |
| FreeSync Premium Pro | No |
| G-Sync Compatible | No |
| ALLM | No |
Smart Platform
| Smart OS | Google TV |
| Smart OS Version | Google TV |
| AirPlay 2 | No |
| Chromecast Built-In | Yes |
| HomeKit | No |
| Voice Assistants | Alexa, Google Assistant |
Audio
| Audio Power | 20W |
| Dolby Atmos (Speakers) | No |
| DTS Virtual:X | No |
| Bluetooth Audio Out | Yes |
Connectivity
| HDMI Total Ports | 4 |
| HDMI 2.1 Ports | 0 |
| eARC Port | No |
| Optical Audio Out | Yes |
| USB Ports | 1 |
| USB Type | Yes (2.0) |
| Ethernet Port | Yes |
| Wi-Fi Version | Wi-Fi 5 |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| RF Antenna Input | Yes |
| Composite Input | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Physical Dimensions
| Width (w/ Stand) | 57.2" |
| Height (w/ Stand) | 35.3" |
| Depth (w/ Stand) | 11.8" |
| Weight (w/ Stand) | 33.5lbs |
| Weight (w/o Stand) | 33.1lbs |
| VESA Pattern | 300x400 |
Additional Specs
| Power (Typical) | 180W |
| Anti-Reflection Coating | No |
| AI Upscaling | No |
| AI Picture Enhancement | No |
| Series Name | A6 |









