
Wharfedale
SW-10
Subwoofersubwoofer
Driver:10"Power:200W-3dB:40 HzType:ported
Wharfedale SW-10 (Black)
As an affiliate, we earn from qualifying purchases. See our affiliate disclosure.
Live price
Check current price at Amazon
Similar at this price tier
More from Wharfedale
Retailer Prices
Price History
Loading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | Wharfedale |
| Model | SW-10 |
| Color | Black |
| Weight | 33.1 lbs |
| Dimensions (W x H x D) | 13.23 x 16.42 x 15" |
Performance
| Driver Size | 10" |
| RMS Watts | 200W |
| -3dB Extension | 40Hz |
| Enclosure | ported |
Connectivity
| LFE Input | Yes |
| Line Input | Yes |
| XLR Input | No |
| Phase Control | Yes |
Features
| App Control | No |
| Passive | No |
More Subwoofer
Compatible Receivers
Receivers with subwoofer outputs to drive this sub.













