
RSL
SPEEDWOOFER 12S
Subwoofersubwoofer
Driver:12"Power:500W-3dB:16 HzType:ported
RSL Speedwoofer 12S
As an affiliate, we earn from qualifying purchases. See our affiliate disclosure.
Live price
Check current price at Amazon
Similar at this price tier
More from RSL
Retailer Prices
Price History
Loading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | RSL |
| Model | SPEEDWOOFER 12S |
| Weight | 82 lbs |
| Dimensions (W x H x D) | 18.875 x 22.25 x 22.125" |
Performance
| Driver Size | 12" |
| RMS Watts | 500WHigh Power |
| -3dB Extension | 16HzDeep Extension |
| Enclosure | ported |
Connectivity
| LFE Input | Yes |
| Line Input | Yes |
| XLR Input | No |
| Phase Control | Yes |
Features
| App Control | Yes |
| Passive | No |
More Subwoofer
Compatible Receivers
Receivers with subwoofer outputs to drive this sub.













