
Polk Audio
MONITORXT10
Subwoofersubwoofer
Driver:10"Power:50W-3dB:24 HzType:ported
Polk Audio Monitor XT10 (Black)
Retailer Prices
No price availableLoading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | Polk Audio |
| Model | MONITORXT10 |
| Color | Black |
| Weight | 23 lbs |
| Dimensions (W x H x D) | 11.9 x 15.7 x 16.6" |
Performance
| Driver Size | 10" |
| RMS Watts | 50W |
| -3dB Extension | 24HzDeep Extension |
| Enclosure | ported |
Connectivity
| LFE Input | Yes |
| Line Input | Yes |
| XLR Input | No |
| Phase Control | Yes |
Features
| App Control | No |
| Passive | No |
Compatible Receivers
Receivers with subwoofer outputs to drive this sub.







