
Polk Audio
MONITOR XT12-BLACK
Subwoofersubwoofer
Driver:12"Power:50W-3dB:24 HzType:ported
Polk Audio Monitor XT12 (Black)
As an affiliate, we earn from qualifying purchases. See our affiliate disclosure.
Live price
Check current price at Amazon
Similar at this price tier
More from Polk Audio
Retailer Prices
Price History
Loading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | Polk Audio |
| Model | MONITOR XT12-BLACK |
| Color | Black |
| Weight | 39 lbs |
| Dimensions (W x H x D) | 16.06 x 16.44 x 19.06" |
Performance
| Driver Size | 12" |
| RMS Watts | 50W |
| -3dB Extension | 24HzDeep Extension |
| Enclosure | ported |
Connectivity
| LFE Input | Yes |
| Line Input | Yes |
| XLR Input | No |
| Phase Control | Yes |
Features
| App Control | No |
| Passive | No |
More Subwoofer
Compatible Receivers
Receivers with subwoofer outputs to drive this sub.













