
Polk Audio
HTS12
Subwoofersubwoofer
Driver:12"Power:200W-3dB:28 HzType:ported
Polk Audio HTS 12 (Classic Brown Walnut)
As an affiliate, we earn from qualifying purchases. See our affiliate disclosure.
Live price
Check current price at Amazon
Similar at this price tier
More from Polk Audio
Retailer Prices
Price History
Loading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | Polk Audio |
| Model | HTS12 |
| Color | Classic Brown Walnut |
| Weight | 49.9 lbs |
| Dimensions (W x H x D) | 17.13 x 18.5 x 18.13" |
Performance
| Driver Size | 12" |
| RMS Watts | 200W |
| -3dB Extension | 28Hz |
| -6dB Extension | 22Hz |
| Enclosure | ported |
Connectivity
| LFE Input | Yes |
| Line Input | Yes |
| XLR Input | No |
| Phase Control | Yes |
Features
| App Control | No |
| Passive | No |
More Subwoofer
Compatible Receivers
Receivers with subwoofer outputs to drive this sub.













