
Paradigm
DEFIANCEV10
Subwoofersubwoofer
Driver:10"Power:120W-3dB:29 HzType:ported
Paradigm Defiance V10 (Satin Black)
As an affiliate, we earn from qualifying purchases. See our affiliate disclosure.
Live price
Check current price at Amazon
Similar at this price tier
More from Paradigm
Retailer Prices
Price History
Loading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | Paradigm |
| Model | DEFIANCEV10 |
| Color | Satin Black |
| Weight | 33.5 lbs |
| Dimensions (W x H x D) | 14.3 x 15.7 x 14.9" |
Performance
| Driver Size | 10" |
| RMS Watts | 120W |
| -3dB Extension | 29Hz |
| Enclosure | ported |
Connectivity
| LFE Input | Yes |
| Line Input | Yes |
| XLR Input | No |
| Phase Control | Yes |
Features
| App Control | No |
| Passive | No |
More Subwoofer
Compatible Receivers
Receivers with subwoofer outputs to drive this sub.













