
Monitor Audio
ANTHRAW12
Subwoofersubwoofer
Driver:12"Power:1000WType:sealed
Monitor Audio Anthra W12 (Gloss Black)
As an affiliate, we earn from qualifying purchases. See our affiliate disclosure.
Live price
Check current price at Amazon
Similar at this price tier
More from Monitor Audio
Retailer Prices
Price History
Loading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | Monitor Audio |
| Model | ANTHRAW12 |
| Color | Gloss Black |
| Weight | 63.06 lbs |
| Dimensions (W x H x D) | 14.72 x 14.72 x 14.72" |
Performance
| Driver Size | 12" |
| RMS Watts | 1000WHigh Power |
| -6dB Extension | 16Hz |
| Enclosure | sealed |
Connectivity
| LFE Input | Yes |
| Line Input | Yes |
| XLR Input | Yes |
| Phase Control | Yes |
Features
| App Control | Yes |
| Passive | No |
More Subwoofer
Compatible Receivers
Receivers with subwoofer outputs to drive this sub.













