
GoldenEar
FORCEFIELD 40-SATIN-BLACK
Subwoofersubwoofer
Driver:10"Power:500W-3dB:26 HzType:passive radiator
GoldenEar Forcefield 40 (Satin Black)
As an affiliate, we earn from qualifying purchases. See our affiliate disclosure.
Live price
Check current price at Amazon
Similar at this price tier
More from GoldenEar
Retailer Prices
Price History
Loading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | GoldenEar |
| Model | FORCEFIELD 40-SATIN-BLACK |
| Color | Satin Black |
| Weight | 40.5 lbs |
| Dimensions (W x H x D) | 13.3 x 14.7 x 18.3" |
Performance
| Driver Size | 10" |
| RMS Watts | 500WHigh Power |
| -3dB Extension | 26Hz |
| -6dB Extension | 24Hz |
| Enclosure | passive radiator |
Connectivity
| LFE Input | Yes |
| Line Input | Yes |
| XLR Input | No |
| Phase Control | No |
Features
| App Control | No |
| Passive | No |
More Subwoofer
Compatible Receivers
Receivers with subwoofer outputs to drive this sub.













