
ELAC
VARRO DS1200-BLACK
Subwoofersubwoofer
Driver:12"Power:1200W-3dB:17 HzType:sealed
ELAC Varro DS1200 (Black)
As an affiliate, we earn from qualifying purchases. See our affiliate disclosure.
Live price
Check current price at Amazon
Similar at this price tier
More from ELAC
Retailer Prices
Price History
Loading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | ELAC |
| Model | VARRO DS1200-BLACK |
| Color | Black |
| Weight | 83.6 lbs |
| Dimensions (W x H x D) | 19 x 16.63 x 16.44" |
Performance
| Driver Size | 12" |
| RMS Watts | 1200WHigh Power |
| -3dB Extension | 17HzDeep Extension |
| Enclosure | sealed |
Connectivity
| LFE Input | Yes |
| Line Input | Yes |
| XLR Input | Yes |
| Phase Control | Yes |
Features
| App Control | Yes |
| Passive | No |
More Subwoofer
Compatible Receivers
Receivers with subwoofer outputs to drive this sub.













