
Definitive Technology
DESCEND DN12-MIDNIGHT-BLACK
Subwoofersubwoofer
Driver:12"Power:500W-3dB:25 HzType:ported
Definitive Technology Descend Dn12 (Midnight Black)
As an affiliate, we earn from qualifying purchases. See our affiliate disclosure.
Live price
Check current price at Amazon
Similar at this price tier
More from Definitive Technology
Retailer Prices
Price History
Loading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | Definitive Technology |
| Model | DESCEND DN12-MIDNIGHT-BLACK |
| Color | Midnight Black |
| Weight | 73.1 lbs |
| Dimensions (W x H x D) | 18.04 x 19.09 x 18.72" |
Performance
| Driver Size | 12" |
| RMS Watts | 500WHigh Power |
| -3dB Extension | 25HzDeep Extension |
| Enclosure | ported |
Connectivity
| LFE Input | Yes |
| Line Input | Yes |
| XLR Input | No |
| Phase Control | Yes |
Features
| App Control | Yes |
| Passive | No |
More Subwoofer
Compatible Receivers
Receivers with subwoofer outputs to drive this sub.













