
Dayton Audio
SUB-1200
Subwoofersubwoofer
Driver:12"Power:120W-3dB:25 HzType:ported
Dayton Audio SUB-1200 12-inch Powered Subwoofer
As an affiliate, we earn from qualifying purchases. See our affiliate disclosure.
Live price
Check current price at Amazon
Similar at this price tier
Retailer Prices
Price History
Loading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | Dayton Audio |
| Model | SUB-1200 |
| Weight | 44.65 lbs |
| Dimensions (W x H x D) | 16.19 x 16.75 x 17.75" |
Performance
| Driver Size | 12" |
| RMS Watts | 120W |
| -3dB Extension | 25HzDeep Extension |
| Enclosure | ported |
Connectivity
| LFE Input | Yes |
| Line Input | Yes |
| XLR Input | No |
| Phase Control | Yes |
Features
| App Control | No |
| Passive | No |
More Subwoofer
Compatible Receivers
Receivers with subwoofer outputs to drive this sub.









