
Cambridge Audio
MINXX201
Subwoofersubwoofer
Driver:6"Power:200WType:passive radiator
Cambridge Audio Minx X201 (White)
Retailer Prices
No price availableLoading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | Cambridge Audio |
| Model | MINXX201 |
| Color | White |
| Weight | 11 lbs |
| Dimensions (W x H x D) | 8.27 x 8.74 x 8.62" |
Performance
| Driver Size | 6" |
| RMS Watts | 200W |
| -6dB Extension | 36Hz |
| Enclosure | passive radiator |
Connectivity
| LFE Input | Yes |
| Line Input | Yes |
| XLR Input | No |
| Phase Control | Yes |
Features
| App Control | No |
| Passive | No |
Compatible Receivers
Receivers with subwoofer outputs to drive this sub.







