
Paradigm
| MONITOR SE 2000C-BLACK
Speaker (L/R)center
Sens.:93 dBImp.:8ΩConfig:2-way bass reflexMount:center
Paradigm | Monitor Se 2000C (Black)
As an affiliate, we earn from qualifying purchases. See our affiliate disclosure.
Live price
Check current price at Amazon
Similar at this price tier
More from Paradigm
Retailer Prices
Price History
Loading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | Paradigm |
| Model | | MONITOR SE 2000C-BLACK |
| Color | Black |
| Weight | 19 lbs |
| Dimensions (W x H x D) | 19.75 x 7.25 x 11.12" |
Performance
| Sensitivity | 93dBHigh Sensitivity |
| Impedance | 8ΩEasy to Drive |
| Freq Response Low | 65Hz |
| Freq Response High | 21000Hz |
| Crossover | 2000Hz |
| Driver Config | 2-way bass reflex |
Power Handling
| Rec. Power Min | 15W |
| Rec. Power Max | 100W |
| Bi-Amp Capable | No |
Design
| Mounting Type | center |
Installation
| Back Box Included | No |
| Back Box Required | No |
| Paintable Grille | No |
| Magnetic Grille | No |
Additional Specs
| Angle Adjustable | No |
| Treble Attenuation Switch | No |
| LCR Capable | No |
| Coaxial | No |
| Moisture Resistant | No |
| UV Resistant | No |
| Salt Spray Rated | No |
| Bracket Included | No |
| Dual Voice Coil (SDI) | No |
More Speaker (L/R)
Compatible Receivers
Receivers with enough power and impedance support for these speakers.
Find a matching receiver
Use the Receiver Matching Tool to find the right AVR for these speakers.
Open Receiver Matching Tool











