
Sony
UBP-X700U
Type:UHD_BLURAYRes:4KHDMI:2.0a
As an affiliate, we earn from qualifying purchases. See our affiliate disclosure.
Live price
Check current price at Amazon
Similar at this price tier
More from Sony
Retailer Prices
Price History
Loading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | Sony |
| Model | UBP-X700U |
| Power Draw | 15W |
| Weight | 3 lbs |
| Dimensions (W x H x D) | 12.6 x 1.8 x 8.5" |
Additional Specs
| Player Type | UHD_BLURAY |
| Max Resolution | 4K |
| Video Upscaling | Yes |
| HDR Formats | HDR10, Dolby Vision |
| 3D Support | Yes |
| Audio Decoders | Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD, Dolby Atmos, DTS, DTS-HD Master Audio, DTS:X |
| Audio Output | 7.1 |
| SACD Playback | Yes |
| Disc Types | CD, CD-R, CD-RW, DVD-R, DVD-R DL, DVD+R, DVD+R DL, DVD-RW, DVD+RW, BD-ROM, BD-R, BD-RE, BD-RE DL, UHD BD, SACD |
| HDMI Outputs | 2 |
| HDMI Version | 2.0a |
| Optical Out | No |
| Coaxial Out | Yes |
| 7.1 Analog Out | No |
| USB Ports | 1 |
| Ethernet | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Streaming Apps | Yes |
| Streaming Services | Netflix, Amazon Prime Video, YouTube, Hulu, VUDU, Spotify, Pandora |
| Voice Assistants | |
| Power Draw | 15W |





