
Panasonic
DP-UB9000P1K
Type:UHD_BLURAYRes:4KHDMI:2.0a
As an affiliate, we earn from qualifying purchases. See our affiliate disclosure.
Live price
Check current price at Amazon
Similar at this price tier
More from Panasonic
Retailer Prices
Price History
Loading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | Panasonic |
| Model | DP-UB9000P1K |
| Power Draw | 44W |
| Weight | 17.2 lbs |
| Dimensions (W x H x D) | 17 x 3.3 x 12.9" |
Additional Specs
| Player Type | UHD_BLURAY |
| Max Resolution | 4K |
| Video Upscaling | Yes |
| HDR Formats | Dolby Vision, HDR10+, HDR10 |
| 3D Support | Yes |
| Audio Decoders | Dolby Atmos, Dolby TrueHD, Dolby Digital Plus, Dolby Digital, DTS:X, DTS-HD Master Audio, DTS |
| Audio Output | 7.1 |
| SACD Playback | No |
| Disc Types | CD, CD-R, CD-RW, DVD-R, DVD-RW, DVD+R, DVD+RW, BD-ROM, BD-R, BD-RE, UHD BD |
| HDMI Outputs | 1 |
| HDMI Version | 2.0a |
| Optical Out | No |
| Coaxial Out | No |
| 7.1 Analog Out | Yes |
| USB Ports | 0 |
| Ethernet | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Streaming Apps | Yes |
| Streaming Services | Netflix, Amazon Prime Video, YouTube |
| Voice Assistants | Amazon Alexa, Google Assistant |
| Power Draw | 44W |




