
Sony
DVP-SR510H
Type:DVDRes:1080pHDMI:1.4
As an affiliate, we earn from qualifying purchases. See our affiliate disclosure.
Live price
Check current price at Amazon
Similar at this price tier
More from Sony
Retailer Prices
Price History
Loading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | Sony |
| Model | DVP-SR510H |
| Power Draw | 6W |
| Weight | 2.1 lbs |
| Dimensions (W x H x D) | 10.6 x 1.5 x 8.2" |
Additional Specs
| Player Type | DVD |
| Max Resolution | 1080p |
| Video Upscaling | Yes |
| HDR Formats | |
| 3D Support | No |
| Audio Decoders | Dolby Digital, DTS |
| Audio Output | 2.0 |
| SACD Playback | No |
| Disc Types | CD, CD-R, CD-RW, DVD-R, DVD-R DL, DVD+R, DVD+R DL, DVD-RW, DVD+RW |
| HDMI Outputs | 1 |
| HDMI Version | 1.4 |
| Optical Out | No |
| Coaxial Out | Yes |
| 7.1 Analog Out | No |
| USB Ports | 1 |
| Ethernet | No |
| Wi-Fi | No |
| Streaming Apps | No |
| Streaming Services | |
| Voice Assistants | |
| Power Draw | 6W |




