
Sony
BDP-S1700U
Type:BLURAYRes:1080pHDMI:1.4
As an affiliate, we earn from qualifying purchases. See our affiliate disclosure.
Live price
Check current price at Amazon
Similar at this price tier
More from Sony
Retailer Prices
Price History
Loading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | Sony |
| Model | BDP-S1700U |
| Power Draw | 8.5W |
| Weight | 1.8 lbs |
| Dimensions (W x H x D) | 9 x 1.3 x 7.4" |
Additional Specs
| Player Type | BLURAY |
| Max Resolution | 1080p |
| Video Upscaling | Yes |
| HDR Formats | |
| 3D Support | No |
| Audio Decoders | Dolby Digital, Dolby TrueHD, DTS, DTS-HD Master Audio, DTS-HD High Resolution Audio |
| Audio Output | 7.1 |
| SACD Playback | No |
| Disc Types | CD, CD-R, CD-RW, DVD-R, DVD-RW, DVD+R, DVD+RW, BD-ROM, BD-R, BD-RE |
| HDMI Outputs | 1 |
| HDMI Version | 1.4 |
| Optical Out | No |
| Coaxial Out | Yes |
| 7.1 Analog Out | No |
| USB Ports | 1 |
| Ethernet | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Streaming Apps | Yes |
| Streaming Services | Netflix, Amazon Prime Video, YouTube, Hulu, VUDU, Crackle, Pandora |
| Voice Assistants | |
| Power Draw | 8.5W |




