
Onkyo
TX-NR7100
Channels:9.2Max Ch.:9.2Room Corr.:Dirac LiveHDMI:2.1
Onkyo TX-NR7100 9.2-Channel THX Certified AV Receiver
As an affiliate, we earn from qualifying purchases. See our affiliate disclosure.
Live price
Check current price at Amazon
Similar at this price tier
More from Onkyo
Retailer Prices
$1,400.00 MSRP
Price History
Loading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | Onkyo |
| Model | TX-NR7100 |
| Power Draw | 750W |
| Weight | 22.9 lbs |
| Dimensions (W x H x D) | 17.13 x 6.83 x 14.94" |
Power & Channels
| Channel Count | 9.2 |
| Powered Channels | 9 |
| Max Processing Ch | 9.2 |
| Amplifier Class | AB |
| Watts/Ch (8Ω) | 100W |
| Min Impedance | 4-16 ohm |
HDMI
| HDMI Inputs | 7 |
| HDMI Outputs | 2 |
| HDMI Version | 2.1 |
| 4K/120Hz | Yes4K/120Hz |
| 8K/60Hz | Yes |
| eARC | Yes |
| ALLM | Yes |
| VRR | Yes |
HDR Passthrough
| Dolby Vision | Yes |
| HDR10 | Yes |
| HDR10+ | Yes |
| HLG | Yes |
Surround Formats
| Dolby Atmos | YesDolby Atmos |
| Atmos Height Virt. | No |
| Dolby TrueHD | No |
| DTS:X | Yes |
| DTS Virtual:X | Yes |
| DTS-HD Master | No |
| Auro-3D | No |
Room Correction
| Room Correction | Dirac Live |
| Room Corr. Tier | REFERENCE |
| Dirac Live | YesDirac Live |
| Dirac Bass Control | No |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| BT Transmit | Yes |
| AirPlay 2 | Yes |
| Google Cast | Yes |
| Spotify Connect | Yes |
| Roon Tested | No |
| Ethernet | Yes |
Streaming & Smart
| HEOS | No |
| MusicCast | No |
| DTS Play-Fi | Yes |
| BluOS | No |
| Alexa Built-in | Yes |
| Google Assistant | Yes |
| Siri/HomeKit | No |
| Works with Sonos | Yes |
| Wireless Rears | No |
Multi-Room
| Zone 2 | Yes |
| Zone 3 | Yes |
| Zone 4 | No |
Inputs & Outputs
| Coax Digital In | 1 |
| Optical Digital In | 1 |
| Phono Input | No |
| USB Input | No |
| Sub Outputs | 2 |
| Pre-Out Channels | 9 |
| Headphone Out | Yes |
| XLR Input | No |
| Speaker Terminals | Binding Posts |
Additional Specs
| Remote App | Yes |
| AM/FM Tuner | AM/FM |
More AVR / Receiver
Compatible Speakers
Speakers verified compatible with this receiver's power and impedance specs.
Compare with Similar Products
Check speaker compatibility
Use the Receiver Matching Tool to check if this AVR is compatible with your speakers.
Open Receiver Matching Tool
















