
Retailer Prices
$3,799.00 MSRP
Loading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | Denon |
| Model | AVR-X6800H |
| Power Draw | 750W |
| Weight | 34.4 lbs |
| Dimensions (W x H x D) | 17.1 x 6.6 x 15.3" |
Power & Channels
| Channel Count | 13.4 |
| Powered Channels | 11 |
| Max Processing Ch | 13.4 |
| Amplifier Class | AB |
| Watts/Ch (8Ω) | 140W |
| Min Impedance | 4-ohm |
HDMI
| HDMI Inputs | 7 |
| HDMI Outputs | 3 |
| HDMI Version | 2.1 |
| 4K/120Hz | Yes4K/120Hz |
| 8K/60Hz | Yes |
| eARC | Yes |
| ALLM | Yes |
| VRR | Yes |
HDR Passthrough
| Dolby Vision | Yes |
| HDR10 | Yes |
| HDR10+ | Yes |
| HLG | Yes |
Surround Formats
| Dolby Atmos | YesDolby Atmos |
| Atmos Height Virt. | Yes |
| Dolby TrueHD | Yes |
| DTS:X | Yes |
| DTS Virtual:X | Yes |
| DTS-HD Master | Yes |
| Auro-3D | Yes |
Room Correction
| Room Correction | MultEQ XT32 |
| Room Corr. Tier | REFERENCE |
| Dirac Live | YesDirac Live |
| Dirac Bass Control | No |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| BT Transmit | Yes |
| AirPlay 2 | Yes |
| Google Cast | No |
| Spotify Connect | Yes |
| Roon Tested | Yes |
| Ethernet | Yes |
Streaming & Smart
| HEOS | Yes |
| MusicCast | No |
| DTS Play-Fi | No |
| BluOS | No |
| Alexa Built-in | No |
| Google Assistant | No |
| Siri/HomeKit | No |
| Works with Sonos | No |
| Wireless Rears | No |
Multi-Room
| Zone 2 | Yes |
| Zone 3 | Yes |
| Zone 4 | No |
Inputs & Outputs
| Coax Digital In | 2 |
| Optical Digital In | 2 |
| Phono Input | Yes |
| USB Input | Yes |
| Sub Outputs | 4 |
| Pre-Out Channels | 13 |
| Headphone Out | Yes |
| XLR Input | No |
| Speaker Terminals | Binding Posts |
Additional Specs
| Remote App | Yes |
| AM/FM Tuner | AM/FM |
Compare with Similar Products
Check speaker compatibility
Use the Receiver Matching Tool to check if this AVR is compatible with your speakers.
Open Receiver Matching Tool


