
SVS
PB-2000 PRO-BLACK-ASH
Subwoofersubwoofer
Driver:12"Power:550W-3dB:16 HzType:ported
SVS Pb-2000 Pro (Black Ash)
As an affiliate, we earn from qualifying purchases. See our affiliate disclosure.
Live price
Check current price at Amazon
Similar at this price tier
More from SVS
Retailer Prices
Price History
Loading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | SVS |
| Model | PB-2000 PRO-BLACK-ASH |
| Color | Black Ash |
| Weight | 64.8 lbs |
| Dimensions (W x H x D) | 17.3 x 23.6 x 20.9" |
Performance
| Driver Size | 12" |
| RMS Watts | 550WHigh Power |
| -3dB Extension | 16HzDeep Extension |
| Enclosure | ported |
Connectivity
| LFE Input | Yes |
| Line Input | Yes |
| XLR Input | Yes |
| Phase Control | Yes |
Features
| App Control | Yes |
| Passive | No |
More Subwoofer
Compatible Receivers
Receivers with subwoofer outputs to drive this sub.













