
Monitor Audio
SILVER 100 7G-BLACK-OAK
Speaker (L/R)bookshelf
Sens.:87.5 dBImp.:8ΩConfig:2-wayMount:bookshelf
Monitor Audio Silver 100 7G (Black Oak)
As an affiliate, we earn from qualifying purchases. See our affiliate disclosure.
Live price
Check current price at Amazon
Similar at this price tier
More from Monitor Audio
Retailer Prices
Price History
Loading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | Monitor Audio |
| Model | SILVER 100 7G-BLACK-OAK |
| Color | Black Oak |
| Weight | 20 lbs |
| Dimensions (W x H x D) | 9.06 x 14.76 x 13.07" |
Performance
| Sensitivity | 87.5dB |
| Impedance | 8ΩEasy to Drive |
| Freq Response Low | 35Hz |
| Freq Response High | 35000Hz |
| Crossover | 2300Hz |
| Driver Config | 2-way |
Power Handling
| Rec. Power Min | 120W |
| Rec. Power Max | 120W |
| Bi-Amp Capable | No |
Design
| Mounting Type | bookshelf |
Installation
| Back Box Included | No |
| Back Box Required | No |
| Paintable Grille | No |
| Magnetic Grille | No |
Additional Specs
| Angle Adjustable | No |
| Treble Attenuation Switch | No |
| LCR Capable | No |
| Coaxial | No |
| Moisture Resistant | No |
| UV Resistant | No |
| Salt Spray Rated | No |
| Bracket Included | No |
| Dual Voice Coil (SDI) | No |
More Speaker (L/R)
Find a matching receiver
Use the Receiver Matching Tool to find the right AVR for these speakers.
Open Receiver Matching Tool







