
ELAC
UCR52-OAK
Speaker (L/R)center
Sens.:85 dBImp.:6ΩConfig:3-way bass reflexMount:center
ELAC Ucr52 (Oak)
As an affiliate, we earn from qualifying purchases. See our affiliate disclosure.
Live price
Check current price at Amazon
Similar at this price tier
More from ELAC
Retailer Prices
Price History
Loading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | ELAC |
| Model | UCR52-OAK |
| Color | Oak |
| Weight | 29 lbs |
| Dimensions (W x H x D) | 20.75 x 7.28 x 13.15" |
Performance
| Sensitivity | 85dB |
| Impedance | 6Ω |
| Freq Response Low | 47Hz |
| Freq Response High | 35000Hz |
| Crossover | 1800Hz |
| Driver Config | 3-way bass reflex |
Power Handling
| Rec. Power Min | 140W |
| Bi-Amp Capable | YesBi-Amp Ready |
Design
| Mounting Type | center |
Installation
| Back Box Included | No |
| Back Box Required | No |
| Paintable Grille | No |
| Magnetic Grille | No |
Additional Specs
| Angle Adjustable | No |
| Treble Attenuation Switch | No |
| LCR Capable | No |
| Coaxial | No |
| Moisture Resistant | No |
| UV Resistant | No |
| Salt Spray Rated | No |
| Bracket Included | No |
| Dual Voice Coil (SDI) | No |
More Speaker (L/R)
Find a matching receiver
Use the Receiver Matching Tool to find the right AVR for these speakers.
Open Receiver Matching Tool







