
Klipsch
RC-64III
Speaker (Center)center
Sens.:99 dBImp.:8ΩConfig:2-wayMount:center
Klipsch RC-64 III (Black Ash)
Retailer Prices
No price availableLoading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | Klipsch |
| Model | RC-64III |
| Color | Black Ash |
| Weight | 56 lbs |
| Dimensions (W x H x D) | 35.8 x 8 x 15" |
Performance
| Sensitivity | 99dBHigh Sensitivity |
| Impedance | 8ΩEasy to Drive |
| Freq Response Low | 57Hz |
| Freq Response High | 24000Hz |
| Crossover | 1400Hz |
| Driver Config | 2-way |
Power Handling
| Rec. Power Min | 20W |
| Bi-Amp Capable | No |
Design
| Mounting Type | center |
Installation
| Back Box Included | No |
| Back Box Required | No |
| Paintable Grille | No |
| Magnetic Grille | No |
Additional Specs
| Family ID | KLIPSCH-REF |
| Angle Adjustable | No |
| Treble Attenuation Switch | No |
| LCR Capable | No |
| Coaxial | No |
| Moisture Resistant | No |
| UV Resistant | No |
| Salt Spray Rated | No |
| Bracket Included | No |
| Dual Voice Coil (SDI) | No |
Compatible Receivers
Receivers with enough power and impedance support for these speakers.
Compare with Similar Products
Find a matching receiver
Use the Receiver Matching Tool to find the right AVR for these speakers.
Open Receiver Matching Tool






