
KEF
SP4036BA
Speaker (Center)center
Sens.:85 dBImp.:8ΩConfig:2-wayMount:center
KEF Ls50C Meta Center Channel (Mineral White)
Retailer Prices
No price availableLoading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | KEF |
| Model | SP4036BA |
| Color | Mineral White |
| Weight | 17.2 lbs |
| Dimensions (W x H x D) | 11.9 x 7.9 x 11" |
Performance
| Sensitivity | 85dB |
| Impedance | 8ΩEasy to Drive |
| Freq Response Low | 79Hz |
| Freq Response High | 28000Hz |
| Crossover | 2100Hz |
| Driver Config | 2-way |
Power Handling
| Rec. Power Min | 40W |
| Rec. Power Max | 100W |
| Bi-Amp Capable | No |
Design
| Mounting Type | center |
Installation
| Back Box Included | No |
| Back Box Required | No |
| Paintable Grille | No |
| Magnetic Grille | No |
Additional Specs
| Family ID | KEF-LS50 |
| Angle Adjustable | No |
| Treble Attenuation Switch | No |
| LCR Capable | No |
| Coaxial | No |
| Moisture Resistant | No |
| UV Resistant | No |
| Salt Spray Rated | No |
| Bracket Included | No |
| Dual Voice Coil (SDI) | No |
Compatible Receivers
Receivers with enough power and impedance support for these speakers.
Compare with Similar Products
Find a matching receiver
Use the Receiver Matching Tool to find the right AVR for these speakers.
Open Receiver Matching Tool






